Pozostałe środki gaśnicze zapewniające wysoką ochronę przeciwpożarową. Źródło: Pixabay.com
Istnieje kilkadziesiąt rodzajów gaśnic. Do najpopularniejszych należą gaśnice: śniegowe, proszkowe, pianowe i wodne mgłowe. Dobór odpowiedniego środka gaśniczego do danego zagrożenia pożarowego powinien opierać się na elementarnej wiedzy dotyczącej grup pożarowych, gdyż ugaszenie konkretnego materiału wymaga użycia właściwej substancji gaśniczej. A zastosowanie nieodpowiedniego sprzętu może przyczynić się do rozprzestrzenienia pożaru. W jakie jeszcze typy gaśnic możesz się zaopatrzyć, aby zwiększyć ochronę przeciwpożarową w swoim otoczeniu?
Spis treści:
ToggleGaśnica GH (na gaz) przeznaczona jest do pożarów z grup B i C, ale jedynie pod napięciem do 36 kV. Cechuje się wysoką skuteczność, a jej największą zaletą jest brak zanieczyszczeń po środku gaśniczym.
Gaśnice przewoźne są wyposażone w specjalny wózek, który uławia transport tego środka gaśniczego. Są to gaśnice przeznaczone dla miejsc, które potrzebują wzmożonej ochrony przeciwpożarowej – na stacjach paliw, w tartakach, fabrykach papieru czy hangarach lotniczych. Na ogół wybiera się jej pojemność w granicach 20-25 kg, co jest zdecydowanie zwiększoną masywnością w porównaniu do innych typów gaśnic. Jest to też ich ogromną zaletą, gdyż akcję gaśniczą można prowadzić o wiele dłużej. Dodatkowo są one pod stałym ciśnieniem, a więc wystarczy jedynie odkręcić zawór i nacisnąć dźwignię, aby rozpocząć ugaszanie pożaru. Butla jest wypełniona proszkiem gaśniczym ABC.
Gaśnice przeznaczone wyłącznie do gaszenia metali są rzadko spotykane, gdyż zostały przeznaczone głównie do specjalistycznych zakładów pracy zajmujących się przetwarzaniem metali.
Specjalne gaśnice do ugaszania sprzętu elektronicznego są wypełniane dwutlenkiem węgla, który nie pozostawia na urządzeniach pyłów, zanieczyszczeń czy innych śladów użycia. Tego typu sprzęt gaśniczy jest jeszcze dodatkowo wyposażony w specjalną dyszę, która nie powoduje zamrażania elektroniki czy uszkodzeń w wyniku różnic temperatur.
Są stosowane w sklepach z elektroniką, biurach i serwerowniach (wszędzie tam, gdzie znajdują się sprzęty elektroniczne). Podczas ich stosowania należy być ostrożnym, gdyż uruchomienie gaśnicy powoduje odrzut o wystarczającej mocy, aby uszkodzić nadgarstek.
Urządzenia samogaszące są wypełnione proszkiem gaśniczym przeznaczonym do gaszenia pożarów z grup A, B i C. Są zamontowywane stale w pomieszczeniach i w momencie, gdy zarejestrują panującą w nim zbyt wysoką temperaturę, uruchamiają się i rozsiewają wokół siebie substancję gaśniczą. Jest to wyjątkowo dogodny sprzęt, gdyż idealne się sprawdza w pomieszczeniach, które są objęte ograniczonym dostępem oraz nie zawsze w ich pobliżu znajdzie się osoba, która będzie mogła podjąć akcję ratowniczą. Występują w kilku wariantach wielkości do wyboru i na dodatek są o wiele tańsze niż instalacja profesjonalnej linii gaśniczej.
Aby zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe na danym obszarze należy w nim umieścić odpowiednie środki gaśnicze. Na rynku ich wybór jest ogromny – w zależności od potrzeb możliwe jest nabycie popularnych sprzętów i tych mniej znanych, o różnej pojemności butli i z porównaniem cen, tak aby skorzystać z najatrakcyjniejszej oferty. Zadbaj o ochronę ludzi i mienia – zaopatrz się w odpowiedni rodzaj gaśnicy.
Źródła:
Gaśnica GH-2x na środek czysty gaz FE-36, www.sklep-ppoz.pl, [dostęp: 24.01.2025].
Gaśnice – rodzaje, www.pol-poz.pl, [dostęp: 24.01.2025].
Typy gaśnic i ich przeznaczenie, rodzaje gaśnic, www.gasnicowy.pl, [dostęp: 24.01.2025].